Zasada memoriału w rachunkowości
- Rachunkowość memoriałowa
Jednostki spełniające wymogi ustawy o rachunkowości zobowiązane są do stosowania nadrzędnych zasad rachunkowości. Zasady rachunkowości zapewniają rzetelny, bezbłędny i sprawdzalny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki. O rzetelności sprawozdań finansowych i ksiąg rachunkowych decyduje prawidłowe stosowanie zasad. Zasada memoriałowa jest kolejną zasadą, którą omówimy w tym magazynie.
Zasada memoriału, zgodnie z jej najprostszą definicją, wymaga, aby przychody i koszty były ujmowane w okresie, którego dotyczą, niezależnie od terminu zapłaty. Zasadę memoriału można sprowadzić do wymogu księgowania każdego dokumentu, który potwierdza zdarzenie księgowe wywołujące skutki finansowe.
Nowoczesna gospodarka wymaga solidnej bazy informacyjnej. Dotyczy to również informacji finansowych. System księgowy w każdym przedsiębiorstwie jest źródłem informacji finansowych. Zgodnie z systemem rachunkowości memoriałowej wszystkie przychody i związane z nimi koszty za dany okres obrachunkowy powinny zostać ujęte w księgach rachunkowych i zaliczone do wyniku finansowego. Ma to zastosowanie niezależnie od tego, kiedy otrzymano należności lub zapłacono zobowiązania. Zasada ta pozwala na rozpoznanie i ujęcie w wyniku finansowym przychodów za dany okres, niezależnie od tego, czy zostały one zapłacone przez kontrahenta. Przychodom tym odpowiada koszt lub wydatek tego okresu, niezależnie od tego, czy jednostka uregulowała zobowiązanie. Rozliczenia międzyokresowe kosztów są również znane jako „rozliczenia międzyokresowe”.
Sprawdź: Jak wybrać odpowiedni program dla księgowości komputerowej? – dowiedz się na https://ferbuy.pl/a,mtfn
- Rachunkowość według zasady memoriałowej
Rozwiązanie to zostało wprowadzone po raz pierwszy w XIV i XV wieku. Znaczenie rachunkowości memoriałowej wzrosło dopiero w ubiegłym wieku, kiedy okazało się, że prawidłowe ustalenie przychodów i kosztów ma kluczowe znaczenie dla określenia wyniku finansowego jednostki. 2005. W 2005 r. Unia Europejska dokonała gruntownej przebudowy swojego systemu rachunkowości, aby spełnić światowe wymogi w zakresie sprawozdawczości finansowej. Reforma ta obejmowała zastąpienie systemu rachunkowości kasowej dokładniejszą i wydajniejszą rachunkowością memoriałową.
Europejska Federacja Księgowych zaleca stosowanie rachunkowości memoriałowej przez podmioty sektora publicznego i organy rządowe. Wynika to z faktu, że zwiększa ona wiarygodność, przejrzystość i ilość informacji na potrzeby planowania i zarządzania. Komisja pracuje nad modernizacją zarządzania funduszami UE.
Identyczną interpretację zawiera polska ustawa o rachunkowości:
W księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte w danym roku obrotowym przychody i związane z nimi koszty, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Aby zapewnić współmierność przychodów i kosztów, do aktywów lub pasywów okresu sprawozdawczego należy zaliczyć przychody lub koszty dotyczące przyszłych okresów. Jest to dodatek do kosztów lub przychodów, które można przypisać do okresu sprawozdawczego, a które nie zostały jeszcze poniesione.
Przyglądając się zastosowaniu rachunkowości memoriałowej, należy również zauważyć, że jej przeciwieństwem jest zasada kasowa. Podstawową różnicą pomiędzy tymi zasadami jest ujmowanie przychodów i kosztów w innym okresie sprawozdawczym w jednostce.
Zasada memoriału ma zastosowanie zarówno przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych, jak i przy sporządzaniu na ich podstawie rocznych sprawozdań finansowych. Została ona przedstawiona w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zasada ta odnosi się do wszystkich zdarzeń gospodarczych, które wystąpiły w ciągu roku obrotowego. Ujęcie zdarzeń dotyczących danego roku jest możliwe niezależnie od tego, czy informacja o nich wpłynęła z opóźnieniem, czy też transakcja nie została opłacona. W styczniu 2019 r. nastąpi zwrot towarów, które zostały zakupione w 2018 r. W księgach rachunkowych roku 2018 należy ująć ten zwrot.
Może to Ci się spodoba
Porady jak zapuścić brodę oraz o nią dbać
Czy masz brodę? Chciałbyś ją zapuścić? Szukasz sposobów na przyspieszenie tego procesu? Oto kilka sposobów na przyspieszenie tego procesu. Włosy na górnej wardze i szyi nazywane są brodą. Czynniki genetyczne
ŚLUBOWANIE NOWO PRZYJĘTYCH POLICJANTÓW
Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Jarosław Kaleta wręczył akty ślubowania 27 nowo przejętym policjantom. Słowami roty „ja obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta…” młodzi adepci rozpoczęli swoją służbę.
ŚWIĘTO 10 OPOLSKIEJ BRYGADY LOGISTYCZNEJ
I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu mł. insp. Adam Tychowicz uczestniczył w obchodach święta 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. W tym roku opolska jednostka obchodziła 18 lat swojego istnienia. Byli
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!