Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać
Alkoholizm to rodzaj bolesnego uzależnienia. Alkohol to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków, porównywalny z heroiną czy kokainą. Jest niebezpieczny z jednej strony ze względu na swoją wysoką toksyczność z drugiej strony może powodować ciężkie formy uzależnienia.
Alkoholizm definicja
Każdy napój alkoholowy zawiera pewną ilość alkoholu etylowego. Alkohol etylowy jest silną trucizną neuroparalityczną, która zaburza funkcjonowanie układu nerwowego człowieka i powoduje nieodwracalne uszkodzenia wszystkich grup narządów wewnętrznych. Alkoholizm to choroba psychiczna. W wyniku ciągłego odurzenia znacznie pogarsza się kondycja fizyczna organizmu, zmniejsza się zdolność do pracy. Alkoholizm to przewlekła choroba trwająca całe życie. W przypadku zdiagnozowania i leczenia we wczesnym stadium możliwe jest całkowite wyleczenie i zapobieganie ciężkim powikłaniom. Przewlekłe nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar mózgu, nowotwory (zwłaszcza przełyku, jamy ustnej, gardła) i trzustki.
Alkoholizm objawy
Alkoholizm jako choroba jest niebezpieczny, ponieważ może występować w kilku formach i czasami trudno jest go rozpoznać. O chorobie decyduje nie ilość spożywanego alkoholu (wiele osób regularnie i stosunkowo dużo pije, nie będąc alkoholikami), ale jakość relacji, jaka powstaje między osobą a alkoholem – relacja uzależnienia. Oznaki alkoholizmu: obecność co najmniej trzech z nich może wskazywać na początek choroby:
• Alkohol jest często spożywany w dużych ilościach lub przez dłuższy czas.
• Osoba ma silne pragnienie ograniczenia spożycia alkoholu. Podejmuje nieudane próby odstawienia alkoholu.
• Dużo czasu poświęca się czynnościom związanym z pozyskiwaniem alkoholu.
• Człowiek jest często pod wpływem alkoholu, kiedy musi wykonywać swoje obowiązki. Z powodu spożywania alkoholu zaniedbuje pracę czy rodzinę.
• Osoba nadal pije pomimo problemów spowodowanych alkoholem (kłótnie rodzinne, depresja, zaostrzenia chorób, trudności w pracy).
• Konieczność zwiększenia dawki w celu uzyskania stanu odurzenia lub zauważalnie słabszego efektu przy stosowaniu tej samej ilości.
• Picie alkoholu w celu złagodzenia kaca lub uniknięcia objawów odstawienia (chęć „upicia się”).
Alkoholizm leczenie
Alkoholizm, zwłaszcza w późniejszych stadiach, nigdy nie zostaje całkowicie wyleczony. Wszystkie rodzaje leczenia sprowadzają się do całkowitego zaprzestania picia. Leczenie szpitalne jest odpowiednie dla pacjentów, którzy nie są w stanie przestać pić. Samo leczenie ambulatoryjne jest drugorzędne w porównaniu z leczeniem stacjonarnym. Dużo ważniejsza jest motywacja pacjenta niż miejsce zabiegu. Stosowane są różne metody leczenia.
Terapia awersyjna – jest skuteczna nawet w przypadkach, gdy alkoholik nie chce przyznać się do choroby i nie zgadza się na dobrowolne leczenie. Istnieją całe listy leków, które wywołują niechęć do alkoholu.
Terapia psychologiczna – jej realizacja jest możliwa tylko wtedy, gdy alkoholik przyznaje się do alkoholizmu i chce się go pozbyć. Praktyka pokazuje wysoką skuteczność metod współczesnego oddziaływania psychologicznego: 80% pacjentów poddawanych psychoterapii zaczyna uświadamiać sobie szkodliwość nałogu.
Odtruwanie organizmu – Celem jest uchronienie pacjenta przed szkodliwym działaniem produktów rozkładu alkoholu we krwi i przewodzie pokarmowym, oczyszczenie wątroby oraz usunięcie produktów przemiany materii z organizmu pacjenta. Metoda nie tłumi chęci picia.
Może to Ci się spodoba
Agencja hostess EssentialModels – profesjonalni hostess i hości
EssentialModels to znana i ceniona na rynku agencja hostess, oferująca wynajem hostess, hostów, animatorów, konferansjerów, tancerzy, fordanserek oraz osób do obsługi technicznej imprez. Współpracujemy z modelami i modelkami o egzotycznym
Bramy wjazdowe – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą do swojej posesji?
Spośród wszystkich opcji bram najczęściej spotykane są bramy skrzydłowe oraz przesuwane. Bramy skrzydłowe Powodów popularności tego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze są dość łatwe w produkcji, więc cena bram skrzydłowych
Mniej niż połowa Polek w grupie ryzyka wykonuje badania profilaktyczne w kierunku raka piersi
Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Tylko 43 proc. Polek z grupy ryzyka wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne, takie jak mammografia i USG piersi. Aby zwiększyć świadomość kobiet w tym zakresie,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!