Co to jest klucz dynamometryczny? Jak to działa?

Co to jest klucz dynamometryczny? Jak to działa?

Klucz dynamometryczny to narzędzie zarówno dla majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Wykorzystywany jest przede wszystkim w warsztatach samochodowych oraz do łączenia metalowych elementów podczas budowy.

Aby znaleźć odpowiedni klucz dynamometryczny dla siebie, musisz najpierw określić rodzaj pracy, którą będziesz wykonywać za jego pomocą. Każdy klucz jest inny i może być dość kosztowny. Najlepiej jest zapoznać się z typami kluczy przed zakupem jednego z nich.

Co to jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny to jeden z najbardziej zaawansowanych typów kluczy. Narzędzie to pozwala na precyzyjne dokręcanie śrub przy użyciu określonej siły (lub momentu obrotowego). Jest on bardziej precyzyjny niż klucze oczkowe czy płasko-oczkowe. Klucz dynamometryczny jest trudniejszy w użyciu i ma mniej zastosowań. Nie można go używać we wszystkich sytuacjach. Jest przydatny do urządzeń wykonanych z aluminium, metali nieżelaznych i stopów, które są wrażliwe na nadmierny nacisk. Dobrze sprawdza się w przypadku części wykonanych z kompozytów węglowych i laminatów. Znajduje zastosowanie przy naprawach motocykli i samochodów.

Pojęcie momentu dokręcania jest często kojarzone z kluczem dynamometrycznym. Odnosi się ono po prostu do siły, z jaką można dokręcić śrubę bez powodowania uszkodzeń. Koncepcja ta opiera się na prawach fizyki dotyczących właściwości ciał elastycznych. Prawo Hook’a jest kluczem do tej koncepcji. Stwierdza ono, że siła przyłożona do ciała będzie miała bezpośredni wpływ na jego odkształcenie. Śruba, która jest prawidłowo dokręcona, nie rozciągnie się ani nie pęknie, jeśli jest prawidłowo dokręcona.

Jak działa klucz dynamometryczny i jak się go ustawia?

Mechanizm klucza posiada zapadki, które przeskakują, gdy przyłożona zostanie siła większa niż ustawiona. Siłę można regulować za pomocą prostego modelu klucza, który posiada uchwyt ze skalą siły. Skala ta może być ustawiona na określony moment obrotowy. Podczas używania klucza należy go obracać tylko do określonego punktu. Aby precyzyjnie wyregulować moment obrotowy, należy użyć dwóch skal na kluczu dynamometrycznym. Stosowaną jednostką jest Nm (niutonometry). Po ustawieniu żądanego momentu obrotowego, zablokuj klucz pokrętłem na jednym końcu uchwytu. Siłę dokręcania można regulować w zależności od potrzeb. Śruby należy dokręcać tylko z zalecanym momentem obrotowym. W przeciwnym razie może dojść do ich złamania.

Sprawdź 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim kluczu dynamometrycznym – http://pomoc-narzedziowa.pl/a,bucx

Różne rodzaje kluczy dynamometrycznych

Elektroniczne ustawienia elektronicznego klucza dynamometrycznego zapewniają wysoką dokładność i komfort pracy. Może być wyposażony w funkcję pamięci do przechowywania ostatnich ustawień oraz funkcję współpracy z komputerem. Na ekranie LCD wyświetlane są aktualne ustawienia. Na ekranie LCD wyświetlane są aktualne ustawienia. Jeśli podczas pracy przekroczymy ustawioną wartość, urządzenie zasygnalizuje nam to komunikatem dźwiękowym lub jego zapadki uniemożliwią nam dalszą pracę.

Klucz dynamometryczny to jeden z najbardziej podstawowych mierników siły. Ten model również posiada podziałkę wartości momentu obrotowego. Wskaźnik na kluczu pokazuje, z jakim momentem dokręcana jest śruba, ponieważ stawia ona opór. Niektóre modele posiadają system, który blokuje klucz po osiągnięciu określonego napięcia.

Najpopularniejszym typem klucza dynamometrycznego jest klucz ręczny, znany również jako klucz zaciskowy. Znajduje się on w wielu warsztatach. Posiada on zakres od 20 do 200 Nm. Narzędzie zbudowane jest ze sprężyny, która po użyciu klucza wygina się w odpowiednim kierunku. Po przekroczeniu przez użytkownika ustawionej wartości słychać charakterystyczne kliknięcie.

Innym popularnym wariantem jest klucz dynamometryczny łamany. Po osiągnięciu ustalonej wartości momentu obrotowego klucz ustawia się pod kątem około 20 stopni. Jest to widoczny znak dla użytkownika, że praca musi zostać zakończona.

Jakie jest przeznaczenie kluczy dynamometrycznych i jak one działają?

Dostępnych jest wiele kluczy dynamometrycznych, dlatego znajdują one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Jedną z najbardziej popularnych jest branża motoryzacyjna. Klucze dynamometryczne są używane do dokręcania śrub w częściach samochodowych i kołach. Klucz dynamometryczny jest doskonałym narzędziem, które można wykorzystać dla celów bezpieczeństwa.

Narzędzie to może być również używane do dokręcania śrub w rowerze. Klucz dynamometryczny rowerowy może być używany w zakresie od 0 do 15 Nm.

Previous Kiedy ostatnio zrobiłeś coś po raz pierwszy?
Next Jak zaaranżować przestrzeń mieszkalną w stylu art deco

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Wynajem samochodu w kosztach firmy

Samochód to niezbędne narzędzie komunikacji w każdym przedsiębiorstwie, bez względu na to, czy jest to mała, jednoosobowa firma, czy też duże przedsiębiorstwo. Właściwe funkcjonowanie firmy przez samochodu jest praktycznie niemożliwe,

Motoryzacja 0 Comments

Aplikacje mobilne w komunikacji miejskiej coraz popularniejsze

Polacy narzekają na korki w mieście, ale i tak często wybierają samochód, mimo że jego miesięczne utrzymanie czterokrotnie przewyższa cenę biletów komunikacyjnych. Jednak nie tylko publiczne środki transportu mogą usprawnić poruszanie się w miejskiej

Motoryzacja 0 Comments

Import aut używanych największy od 2004 roku. Kierowcy chcą zdążyć przed zmianami prawa

W 2016 roku na polski rynek trafiło zza granicy nieco ponad milion używanych samochodów – wynika z danych Instytutu Samar. Import był o 20 proc. większy niż w 2015 roku i największy od momentu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź