Jakie są rodzaje znieczulenia u stomatologów?
Wiele osób obawia się dentysty ze względu na możliwość wystąpienia silnego bólu. Dzieje się tak dlatego, że w przeszłości dentyści stosowali znieczulenie do leczenia kanałowego i usuwania zębów. Znieczulenie stomatologiczne jest obecnie standardem. Może być stosowane zarówno w przypadku małych, jak i dużych ubytków.
Znieczulenie u dentysty nie jest tylko dla komfortu pacjenta. Znieczulenie stomatologiczne ułatwia lekarzowi wykonywanie jego obowiązków. Znieczulenie powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej i dziąsłach. Jest to ważne przy zakładaniu wypełnień lub innych zabiegach, które muszą być wykonywane w suchym środowisku. Zmniejsza możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zachowań pacjenta, np. zapobiega nagłemu odwróceniu głowy, np. w przypadku bólu lub zaciskania zębów.
Rodzaje znieczulenia stomatologicznego
Znieczulenie nie jest wymagane do wszystkich zabiegów stomatologicznych. Przyjmuje się, że znieczulenie jest konieczne podczas leczenia kanałowego, a także zabiegów chirurgicznych, takich jak ekstrakcja zęba. Znieczulenie może być stosowane w wielu przypadkach w celu zapewnienia komfortu i dobrego samopoczucia pacjenta. Istnieje wiele możliwości znieczulenia i możliwe jest podawanie precyzyjnych dawek. Dzięki temu można znaleźć znieczulenie, które będzie odpowiednie dla każdego. Jakie środki znieczulające można dziś stosować w stomatologii?
Sprawdźmy:
- Znieczulenie powierzchniowe to rodzaj znieczulenia, które stosuje się na błonę śluzową jamy ustnej za pomocą żelu, kremu lub aerozolu. Tuż przed wstrzyknięciem znieczulenia. Eliminuje to wszelki dyskomfort, który może wynikać z procedury znieczulenia.
- Znieczulenie nasiękowe jest powszechnie stosowane do leczenia górnych i dolnych siekaczy. Zastrzyk podawany jest poprzez wstrzyknięcie środka znieczulającego, a odczucia ograniczone są do określonego obszaru leczenia, np. dwóch sąsiednich zębów.
- Znieczulenie przewodowe – Znieczulenie to stosuje się najczęściej do leczenia dolnych przedtrzonowców lub trzonowców. Mimo, że przy podawaniu tego znieczulenia może wystąpić pewien dyskomfort, to efekt przeciwbólowy może utrzymywać się nawet do kilku godzin. Pozwala to na bardziej efektywne leczenie.
Znieczulenie komputerowe jest kolejną opcją w stosunku do tradycyjnych zastrzyków, jeśli chodzi o znieczulenie. Stomatolog może określić dokładną ilość podawanego środka i podać go za pomocą końcówki znieczulającej. Obniża to ciśnienie i redukuje ból.
W gabinetach stomatologicznych stosowane są również dwie inne metody znieczulenia.
- Gaz rozweselający – Podaje się go pacjentom, którzy obawiają się zabiegu i bólu. Gaz pomaga pacjentowi się zrelaksować i zapomnieć o stresie związanym z zabiegiem.
- Znieczulenie u stomatologa – Jest przeznaczone dla pacjentów z silną dentofobią oraz dla tych, którzy nie są w stanie poddać się standardowemu znieczuleniu (np. niepełnosprawni). Znieczulenie do ekstrakcji zęba, a także innych zabiegów, jest całkowicie bezpieczne, jeśli są one wykonywane pod nadzorem wyspecjalizowanego personelu i z udziałem anestezjologa.
Jak długo trwa znieczulenie?
O czasie trwania znieczulenia decyduje rodzaj i metoda znieczulenia, a także indywidualne predyspozycje każdego pacjenta. Może ono trwać od kilku minut (znieczulenie powierzchowne) do kilku godzin (intubacja), a nawet dłużej (znieczulenie przewodowe). Należy jednak pamiętać, że ból po znieczuleniu podanym przez specjalistę stomatologa nie powinien być odczuwalny.
Znieczulenie stomatologiczne – skutki uboczne
Choć znieczulenie u stomatologa jest generalnie bezpieczne, może mieć negatywny wpływ na cały organizm. Może to prowadzić do powikłań. Do powikłań tych należy reakcja alergiczna na środek znieczulający oraz krwiak w miejscu wstrzyknięcia. Ważne jest, aby poinformować stomatologa o wszelkich chorobach, jakie posiadasz, przyjmowanych lekach i alergiach. Skutki uboczne można ograniczyć dzięki szczerej rozmowie z dentystą.
Rodzaj i miejsce zabiegu decydują o rodzaju znieczulenia stosowanego przez stomatologa. Każdy stomatolog weźmie pod uwagę komfort psychiczny pacjenta. To powinno być decydujące.
Może to Ci się spodoba
WOJEWÓDZKIE ELIMINACJE DO FINAŁU XVII KYNOLOGICZNYCH MISTRZOSTW POLICJI
Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Jarosław Kaleta wręczył puchary zwycięzcom wojewódzkich eliminacji zawodów kynologicznych. Przez 3 dni rywalizowali ze sobą przewodnicy psów ze swoimi podopiecznymi. Posłuszeństwo, poszukiwanie narkotyków czy
Majątek Polaków wynosi obecnie 6,5 bln zł. Do 2040 roku wzrośnie blisko dwukrotnie
W 2040 roku Polacy zgromadzą majątek wart ponad 18 bln zł – wynika z badania Polityka Insight Research dla Banku Zachodniego WBK. Po uwzględnieniu inflacji będzie to o 70 proc. więcej, niż mają
Jakie są koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, niezależnie od tego, jaka jest to forma prawna. Osoby, które dopiero
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!